ESER TAŞKIRAN

www.esertaskiran.com

Eser Taşkıran 1 Haziran 1973'te İstanbul'da doğdu. 4 yaşında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Piyano Bölümü’ne girdi. 13 yaşında kompozitör Adnan Saygun’un başkanlığını yürüttüğü kuruldan 6666 no’lu “Altın Çocuklar Yasası” ile devlet bursu kazandı. Absolüt kulağa sahip olan sanatçı 14 yaşında ilk orkestra şefliğini yaptı. Elisabette Di Stefano ve Ali Darmar ile müzik çalışmalarına devam etti. Henüz İtalyan Lisesi’nde ortaokul üçüncü sınıf öğrencisi iken ablası Meltem Taşkıran’la birlikte ilk grupları Gökkuşağı’nı kurdu. Grup Gökkuşağı ile 1987-1989 yılları arasında hem İTÜ hem de Yıldız Teknik Üniversitesi’nin açtığı tüm üniversitelerarası müzik yarışmalarından ödüller kazandı. 1990 yılında yine Gökkuşağı ile Polonya’nın Sopot kentinde yapılan Sopot International Music Festival’da ülkemizi temsil etti; grup, Meltem Taşkıran’ın üstün yorumlarıyla 1.’lik kazandı. Ülkemizi 47 ayrı uluslararası festivalde temsil eden Taşkıran kardeşler, tüm festivallerden ödüllerle döndü.Ağustos 2004’te Mısır’ın İskenderiye kentinde yapılan uluslararası beste yarışmasında dünya birinciliği aldı. Eser Taşkıran 1991 yılında Barış Manço’nun efsane grubu Kurtalan Ekspres’e katıldı 2004 yılında bu grupla yolları ayrıldıktan sonra Leman Sam’ın orkestrasını kurdu. Bu orkestranın orkestra şefliği yanında klavye de çaldı.

 

1995 yılında yine Meltem Taşkıran’la Egoist grubunu kurdu. Egoist’in 1996’da çıkardığı “Artık Yeter” ve 1998’de çıkardğı “Egoist II” albümlerinin tüm beste ve aranjmanları sanatçıya aittir.Harun Kolçak, Burak Kut, Zeynep, Yaşar Kurt, Haluk Levent, Ömür Göksel gibi birçok pop şarkıcısının albümlerinde besteci, aranjör, piyanist, tonmaister gibi görevler üstlendi. Çalışmaları arasında en önemlisi hiç kuşkusuz Barış Manço’nun 41 yıllık sanat hayatını ortaya koyduğu “Mançoloji” albümüdür. Eser Taşkıran bu albümün aranjörlük ve müzik direktörlüğü görevlerini üstlenmiştir.

 

Sanatçı aynı zamanda, birçok tv programının jenerik müziklerini yaptı. “Başka Yerde Yok” (Cine 5), “Nar-ı Beyza” (Show TV) “Film Gibi” (Show TV), “Kimse Yok mu?” (Stv) , Kars Belgeseli "Uzak, Renk, Ahenk" (TRT1 -2004), Türk Silahlı Kuvvetleri Belgeseli “Savaşta Barışta Türk Ordusu”

(TRT1 – 2004), Mithat Bereket’le “Lassa Belgeseli” “TED Belgeseli” (NTV – 2004/2005) bunlardan bazılarıdır.

2000 yılında Haldun Dormen’in yazıp yönettiği “Nerde Kalmıştık”,

2001 yılında yine Haldun Dormen’in yazıp yönettiği müzikallerde aranjörlük ve orkestra şefliği yaptı.

2003 yılında “Şarkılar Seni Söyler” (ANS Production) adlı dizinin jenerik müziklerini Fikret Alper’le birlikte üstlendi.

2003 – 2004 yılları arasında ikisi İtalyan Kültür Merkezi’nde ikisi de Yeditepe Üniversitesinde olmak üzere Napoliten ve Türkçe şarkılar konseptli konserlerin müzik direktörlüğünü yapan sanatçı ikinci konserde yeni bir çalışmaya imza atarak, Napoliten şarkıları Türk enstrümanları için düzenleyerek seyirciye sundu.

2002 - 2004 yılları arasında Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nde orkestrasyon ve kayıt teknolojileri dersleri de veren sanatçı

çalışmalarına Egoist’le ve 2002 yılında kurduğu stüdyosunda genç yeteneklere de fırsat vererek “sanata saygılı albüm”

çalışmaları yaparak devam etmektedi.

 

 

 

Şemseddin Günaltay cad. Gürsoylu sok no 4/7 Kazasker / İSTANBUL

0 533 595 63 22 / 0 216 360 77 24

esertaskiran@yahoo.com

http://www.facebook.com/esertaskiran